Jelenlegi hely

Mesetér-Látványtár – Így született a Szennai Skanzen népszerű pajtájából interaktív mesés foglalkoztatótér!

A Szennai Skanzen Mesetér-Látványtér című tárlatán egy csökölyi porta mindennapjait mutatják be. Megismerhetjük többek között a fonás, a disznóvágás, a tollfosztás, a földműves munka régmúlt eszközeit, a népmesék történeteinek és a mesemondás alkalmainak jellegzetes használati tárgyait. 

A Szennai Skanzen AZ ÉV KIÁLLÍTÁSA DÍCSÉRŐ OKLEVELÉT vehette át október 9-én a Nemzeti Múzeumban megrendezett MÚZEUMI RESTART programon, ahol kihirdették „AZ ÉV MÚZEUMA” és „AZ ÉV KIÁLLÍTÁSA” díj nyerteseit.

A kiállítás egy komplex jellegű vitrines látványraktár – látványtár műtárgyainak tematizált rendszerén keresztül jeleníti meg a paraszti kultúra tárgyi világát. Kiemelten bemutatva a népmesék történeteinek és a mesemondás alkalmainak jellegzetes használati tárgyait. 

A kiállítás az alkalmazott térkialakítással kíván hozzájárulni a népmesék és a mesemondás mai, XXI. században újonnan teremtett hagyományainak értelmezéséhez. Megmutatja azok alapjait, régi falusi, paraszti hagyományait.. A mesének köszönhetően a kiállítást játszva, tanulva lehet megismerni.

Pajtából interaktív mesés foglalkoztatótér

Egyszerű zsilipelt boronafalú, zsúpfedésű, kétfiókos pajtaként nem csak a nagyméretű mezőgazdasági eszközöket rejtette, mindig fontos helyszíne volt a múzeumnak, különösképpen esős időben és a legnagyobb nyári kánikulában. A széljárta deszkák, poros agyagpadlóján helyet kapott múzeumpedagógiai foglalkozás, játék, rendezvényeken élőszavas mesemondás, színházi előadás is.

A „Mentés másként” – Pajtaprojekt elnevezésű infrastrukturális fejlesztés keretében beltéri foglalkoztató térré és újonnan kialakított látványtári kiállítássá nőtte ki magát a CSÖKÖLYI PAJTA úgy, hogy a régi szerepe is megmaradt.

Mesetér-Látványtár

A Szennai Skanzen első állandó kiállítása a Mesetér-Látványtár, amiben digitális tartalmak is hozzáférhetőek (digitális eszközök itt jelennek meg egyedül a múzeumban). Két multimédiás eszközünkön (érintőképernyős monitor) megtalálható a teljes kiállítás műtárgy adatbázisa és a tematikus egységek magyarázata .

Itt olvasható somogyi népmesék szövegéhez kapcsoltan a mesetárgyak, melyek alapján a látogató megkeresheti a hozzá tartozó műtárgyat a kiállításban, mely sok esetben varázserővel van felruházva. Közben a térben hallgathatja az adott tárgyhoz kapcsolódó mesét. A kiállításhoz kettő - az oktatásban is használható - társasjáték készült, egyik az látogatói élőszavas történetmesélést segítő Népmesekocka, másik a zselici tájgazdálkodást modellező, magyarázó asztali társasjáték, a Pásztorjáték.

A kiállítás kapcsolódik a múzeumi tárlatvezetésekhez, ami a látogatói igények szerint bővíthető, többek között kurátori tárlatvezetésre. A rendezvényeken a korabeli fonók hangulatát elevenítik meg. Előszavas
mesemondással mutatják be az új tartalmakat: tavasszal a gyapjútisztítás, nyáron a mezei munkák, ősszel a kukoricafosztás, télen a fonó biztosítja a mesemondást.

A kiállítás és a foglalkoztató tér egyaránt akadálymentesített. A bútorzat és a téralakítás mellett, a legkorszerűbb érintőpanelek, indukcióshurok és tapintható tartalmak segítik az ismeretátadást. Így egyszerre teljesül a hallási, látási nehézségekkel küzdő és a sajátos nevelési igényű látogatók hozzáférhetősége a tartalmakhoz, illetve az átlagos látogatók érzékenyítése is.

A kiállításban nem csak a bemutatott és felhasznált anyagok, tárgyak tapinthatóvá tétele viszi közelebb a hagyományhoz / az átadni kívánt ismeretekhez a látogatót. Külön hangsúlyt fektettünk a hallott és olvasott nyelvi tartalmakra is. Ezen keresztül a látogatók egy még élő, de a XXI. században már kevésbé, vagy egyáltalán nem ismert világba pillanthatnak be.

Képek forrása: szennai.skanzen.hu/facebook.com/Szennai.Skanzen

- KAPOSVÁRIMAMI -

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Igyekezz már, hol a cipőd, el fogunk késni, miért most jut eszedbe, hogy pisilni kell, jajj kell az úszás cucc, megőőőőrülöööök hogy minden reggel ez megy! Na tegye a szívére a kezét, akinél még nem hangzottak el ezek vagy ennél változatosabb, neaggyisten cifrább napindító mondatok. Ugyhogy ugye? Szerintem bátran és általánosan kijelenthetjük: a reggeli készülődés, és intézménybe-munkahelyre kerülés a nap egyik legstresszesebb része – minden résztvevőnek! No de, tudjuk-e hogy miért? Kis-Kovácsné Vancsa Barbi írása.
Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Itt a Vágatlan Május! Na ez igazán tetszeni fog a családnak, akárki is vágja a füvet nálatok! A nemzetközi kezdeményezés még 2019-ben Angliából indult, célja, hogy felhívja a beporzóbarát kertek jelentőségére a figyelmet.
Az Édesanya teremtése

Az Édesanya teremtése

Azt tudjuk, hogy 6 pár keze és 3 pár szeme van, gyógyítani is tud, de ki teremtette a könnycseppet?
Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy… tudom, hogy ebben a hónapban még nem hívtalak, de még csak elseje van. Nem azért akarom letenni, mert már legszívesebben a temetőben tudnálak.
Ugrás az oldal tetejére